Renowacja boisk piłkarskich

Renowacja boisk piłkarskich z nawierzchnią naturalną.

Stan murawy boiska ma bardzo duży wpływ na grę drużyny. Zbita, nieprzepuszczalna, twarda gleba prowadzi często do powstawania nierówności i ubytków w trawie. Zachwaszczenie, kiepska kondycja trawy, niedostateczne nawadnianie boiska i brak drenażu nie pomaga w utrzymaniu idealnej płyty boiska. Powyższe warunki panujące na boisku sprawiają, że piłkarze mają większe trudności z opanowaniem piłki podczas treningów czy meczów, a dodatkowo słaba jakość murawy zwiększa ryzyko kontuzji zawodników. Renowacja boisk przed rundami jesienną i wiosenną jest kluczowym czynnikiem mającym na celu utrzymanie idealnej płyty boiska. 

Dlatego też oferujemy pełną gamę zabiegów agrotechnicznych poprawiających stan murawy zarówno na stadionach jak i trawnikach użytkowych w parkach, polach golfowych i trawnikach przydomowych. Dzięki nim regeneracja trawnika przebiega szybko i sprawnie.

Renowacja boisk – zabiegi agrotechniczne

Aeracja boiskaAeracja aktywna – pełnym bolcem

Głębokie drenowanie, spulchnianie pod powierzchnią trawnika zwiększa:

  • cyrkulację powietrza oraz wody
  • migrację pożytecznych mikroorganizmów i składników pokarmowych
  • strkturę gruzełkowatą gleby
  • penetrację pionową korzeni czyli silniejszy i gęstszy wzrost traw
  • szybszy rozkład tzw. „filcu”
  • usuwa nieprzepuszczalną dla powietrza i wody warstwę powierzchniową powodującą choroby grzybowe

Głębokość pracy do 15 cm powoduje unoszenie murawy, dzięki czemu murawa staje się miękka i przyjzana dla zwodników.

Regeneracja boiskAeracja  z wykorkiem

Podczas tego zabiegu wycinane są koreczki z darni do głębokości 15 cm. Po sprzątnięciu tak zwanego wykorka powstałe otwory uzupełniane są piaskiem. Otwory po wypełnieniu piachem natychmiast odprowadzają wodę opadową do warstwy rozsączającej. Bez tego zabiegu mogłaby ona zalegać na powierzchni boiska na przykład w trakcie rozgrywek. 

wertykulacjaWertykulacja/skaryfikacja

Jest to zabieg aktywnego usuwania martwego materiału organicznego tak zwanego filcu. Zabieg najlepiej wykonywać w połączeniu z piaskowaniem i dosiewem. Usunięcie filcu zapewnia optymalne warunki do rozkrzewiania się murawy, lepszego przyswajania nawozów, zwiększa cyrkulację wody i powietrza w podłożu. 

Piaskowanie boiskaPiaskowanie

Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych na powierzchniach trawiastych. Piaskowanie wykonuje się w celu wyrównania powierzchni murawy. Zabieg należy wykonywać po aeracji z wykorkiem w celu wymiany podłoża oraz utworzenia naturalnego drenażu. Do jednokrotnego piaskowania wykorzystuje się od 20 do nawet 150 ton piachu. 

 

szczotkowanie boiskaSzczotkowanie

Zabieg powinno się wykonywać zarówno po wertykulacji jak i w miarę potrzeb 2-3 razy w miesiącu. Zabieg bezpośrednio po aeracji ma za zadanie wypełnienie powstałych otworów piaskiem. Samo szczotkowanie ma na celu usunięcie obumarłych resztek roślin, oczyszczenie boiska oraz podniesienie przygniecionej trawy.