Odpowiednio przemyślany zaprojektowany i zainstalowany system nawadniania, umożliwia prawidłowy rozwój roślin i trawnika w Państwa ogrodzie. Projektowanie nawadniania ma w tej kwestii kluczowe znaczenie.
Podstawowe korzyści wnikające z instalacji systemu nawadniania:
Oszczędność czasu – automatyczne nawadnianie ogrodu jest wygodne. Właściwie zaprogramowanie, zwalnia Cię z obowiązku podlewania roślin ręcznie, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię. Nie musisz już także przejmować się rozwijaniem długich węży oraz przestawianiem i regulacją zraszaczy.
Skuteczność podlewania – automatyczne systemy nawadniania są ekologiczne zużywają mniej wody. Ilość wody zużywanej do podlewania jest dobrana właściwie. By dobrze odżywić rośliny i trawnik w twoim ogrodzie, co pozytywnie wpływa na ich wzrost i wygląd.
Oszczędność pieniędzy – automatyczny system nawadniający jest ekonomiczny. Nawadnianie umożliwia kontrolę ilości zużywanej wody i podlewania w okresach najmniejszego nasłonecznienia. Ogranicza to odparowanie wody i zapewnia największą wchłanialność w glebę.
Projektowanie nawadniania
Do wykonania projektu nawadniania niezbędny jest plan ogrodu z naniesionymi budynkami, ścieżkami oraz roślinnością. Kolejną niezbędną informacją jest wydajność źródła wody w litrach na minutę (l/min) lub litrach na godzinę (l/h). Poniżej przedstawiamy prosty sposób na zbadanie wydajności źródła wody.
Pomiar wydajności źródła wody za pomocą naczynia o znanej objętości:
Jednostką przepływu jest metr sześcienny na godzinę (m3/h). W celu określenia przepływu należy napełnić np. dziesięciolitrowe wiadro wodą ze źródła położonego najbliżej wodomierza i zmierzyć czas napełniania wiadra (wyrażony w sekundach).
Po otrzymaniu powyższych informacji dotyczących ogrodu oraz wydajności źródła wody. A także poznaniu oczekiwań co do systemu nawadniającego to jest czy ma obejmować cały ogród, tylko rabaty, lub tylko trawnik. Na tej podstawie będziemy w stanie wykonać projekt instalacji nawadniającej.